Lovosičtí tvrdě šetří. Městský úřad opustí 11 úředníků
21.03.2013 09:50
Lovosičtí tvrdě šetří. Městský úřad opustí 11 úředníků
Lovosice – Po Lovosicích se v posledních týdnech šíří neoficiální informace o tom, že městský úřad propustil nebo propouští velkou část svých zaměstnanců.
Na to, jaká je skutečnost, kolik lidí a z jakých důvodů úřad opustí, co zeštíhlení městu přinese a zda se propouštění nepodepíše na kvalitě práce úředníků, jsme se zeptali starostky Lovosic Lenky Lízlové.
Kolik pracovníků městský úřad opustí? Z jakých důvodů jste přistoupili k „optimalizaci“, neboli snížení počtu úředníků?
Včetně technických služeb, městské policie a pracovníků pečovatelského domu zaměstnává město 122 lidí. Zeštíhlení úřadu počítá se zrušením 14 pracovních míst. 11 úředníků odchází. Zbývající počet se v rámci optimalizace přesouvá na jiné pozice. Vycházíme ze srovnání s obdobnými úřady podobného typu (spádové obce stejné velikosti). Dále pak z finanční situace města. Nutno říci, že „zeštíhlovat“ úřad jsme začali již při sestavení nového vedení města. Začali jsme u sebe tím, že jsme zrušili post jednoho místostarosty.
Kterých odborů se „optimalizace“ týká? Odkud odejde nejvíce úředníků?
Jde v podstatě o plošné zeštíhlení. Postupovali jsme dle zákoníku práce a zákona o úřednících.
Argumenty znějí jasně: jde o finanční úsporu. Kolik město Lovosice skutečně ušetří?
V roce 2011 ušetříme v rámci zeštíhlení kolem tří milionů korun. V příštím roce to už bude kolem sedmi a půl milionu korun. To, že se optimalizace projeví naplno až v dalším roce, je způsobeno odstupnými platy.
Nebudou úředníci chybět? A naopak, nebudou někteří z těch, kteří na „městě“ zůstanou, přetíženi?
Optimalizace úřadu není jen o snižování počtu úředníků. Ruku v ruce s tím šla i propracovaná reorganizace pracovních pozic a změna náplní práce. Postupovali jsme tak, abychom zajistili řádný chod všech odborů města.
Takto radikální kroky krátce po nástupu vašeho týmu lidí na radnici mohou naznačovat také to, že personální situace na městském úřadě měla být řešena mnohem dříve...
Nepochybně se dal tento problém řešit dříve, protože vzniklé finanční problémy způsobené krizí a hospodařením města se daly předvídat. Bohužel tyto nepopulární kroky zůstaly na nás.